DIROFILARIOZA

Napisao  Petak, 16 Svibanj 2008 19:41

 Parazitarna bolest, javlja se  kod pasa, rjeđe mačaka bilo koje dobi, nešto češće muških pasa, a najugroženiji su lovački psi jer su često na otvorenom.
Bolest uzrokuje opasan parazit (crv) kojeg prenose komarci pa se zato javlja u toplim i vlažnim predjelima- najraširenija je bolest u Francuskoj, Španjolskoj, Italiji, a kod nas u Istri i okolici Dubrovnika.
Postoji Dirofilaria imitis koja parazitira u krvnim žilama i srcu ( Istra i Dubrovnik), a druga je Dirofilaria repens parazitira u potkožju i nije opasna za zdravlje (Slavonija).

 Parazitarna bolest, javlja se  kod pasa, rjeđe mačaka bilo koje dobi, nešto češće muških pasa, a najugroženiji su lovački psi jer su često na otvorenom.

Bolest uzrokuje opasan parazit (crv) kojeg prenose komarci pa se zato javlja u toplim i vlažnim predjelima-najraširenija je bolest u Francuskoj, Španjolskoj, Italiji, a kod nas u Istri i okolici Dubrovnika. Postoji Dirofilaria imitis koja parazitira u krvnim žilama i srcu ( Istra i Dubrovnik), a druga je Dirofilaria repens parazitira u potkožju i nije opasna za zdravlje (Slavonija).

 

Odrasli paraziti mogu narasti do 30 cm i najčešće obitavaju u plućnoj arteriji, a ako se jako razmnože prelaze i u desnu stranu srca. Odrasla ženka parazita ispušta ličinke (mikrofilarije) koje kolaju krvotokom pa komarci sišući krv unose te ličinke te ih mogu prenesti na zdrave životinje.

Zaražene životinje po nekoliko mjeseci ne moraju imati simptome bolesti. Kod aktivnijih pasa će se simptomi puno brže razviti. Prvi znakovi bolesti koje će vlasnik primjetiti  je brzo umaranje životinje, otežano disanje, povremeno kašljanje, može se javiti i promjena ili gubitak glasa (lajanja). U težem stupnju bolesti simptomi će biti drastičniji zbog zatajivanja srca-nakupljanje tekućine u trbuhu i nogama uz ove prethodne navedene.
Bolest se dokazuje serološkom pretragom ili nalazom mikrofilarija u krvnom razmazu. Krv je najbolje uzimati predvečer jer su tada mikrofilarije aktivnije, pa će se lakše uočiti u krvnom razmazu. Kod blažih invazija se u krvnom razmazu ne moraju naći ličinke što ne znači da pas nije invadiran.

Liječenje je dugotrajno i neizvjesno, psu se daju prvo lijekovi koji djeluju na odrasle oblike uz ostalu potrebnu terapiju, nakon mjesec dana se terapija ponavlja s tim da pas mora to cijelo vrijeme strogo mirovati (najbolje da je stalno u boksu), a tek onda se daje lijek koji će uništiti ličinke. U težim slučajevima ,kada se paraziti umnože i djelomično začepe stražnju šuplju venu trebaju se prije terapije kiruški ukloniti paraziti.

Komplikacije te bolesti mogu biti vrlo teške, nerijetko dolazi do zatajivanja srca i životinja ugiba. Najbolja je preventiva, posebno za pse koji žive na području Istre ili idu često tamo u lov. Postoji preparat  (Strongold), ampule se stavljaju na kožu između lopatica svaki mjesec, one štite od dirofilarioze, ali ujedno djeluje  protiv buha, crijevnih parazita i ušnih grinja.

dr_martic_portret

VETERINARSKA  AMBULANTA "NOVO BRESTJE" doo

ORHIDEJA 89  10360  SESVETE

Tel: 2012 068 fax:2012 070

www.veterina-brestje.hr

 

Martić Božidar Darko  dr. vet. med.

 

Zadnja izmjena Srijeda, 22 Veljača 2012 13:58
K2 Items

PROMOCIJE

NL Pure 32 300x250ani CRO
fanzoj-lovac-info.jpg
lovac kuhada reklama banner veliki2023